Wyspy na Solinie

Największy zbiornik retencyjny w kraju Jezioro Solińskie, położony w południowo-wschodniej części kraju, ma do zaoferowania kilka atrakcji. Poza żeglowaniem, pływaniem kajakiem i łowieniem ryb można odwiedzić znajdujące się na nim wyspy. Jedną z nich jest Wyspa Duża. Nazwę zawdzięcza ona swoim rozmiarom – jej powierzchnia wynosi aż 34 hektary, dzięki czemu jest największą wyspą śródlądową w tej części Polski. Jako jedyna z istniejących tu wysp jest zamieszkana. Znajdują się na niej ośrodki wypoczynkowe, przystań i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Terytorialnie wyspa należy do pobliskiej wsi Polańczyk.

Wśród mieszkańców Wyspa Duża często jest nazywana Wyspą Energetyka. Nazwa pochodzi od znajdującego się na niej centrum wypoczynkowego, należącego do Polskiej Grupy Energetycznej. Dzięki temu wyspa posiada bazę noclegową. Obiekt ma do zaoferowania 20 domków, w różnych konfiguracjach: cztero-, sześcio-, i ośmioosobowych (sprawdź na stronie z noclegami w Polańczyku).  Łącznie na wyspie może pomieścić się do 100 osób. Pokoje są piętrowe. Na parterze ulokowano salon, kuchnię i łazienkę, a na górze pokoje sypialniane. Na wyspie zbudowano również restaurację i altanę z grillem. Wyspa jest obiektem typowo turystycznym, dlatego poza bazą noclegową, ma do zaoferowania swoim gościom wiele atrakcji. Można się na niej opalać, wypożyczyć odpowiedni sprzęt i uprawiać sporty wodne, pływać w przeznaczonym do tego kąpielisku. Również wędkarze nie będą zawiedzeni.

Sezon na wyspie trwa od maja do końca jesieni. Latem organizowane są tu kursy surfingu, prowadzenia jachtu i nurkowania. Na Wyspę Dużą można się dostać promem od strony Polańczyka. Istnieje na niej płatny parking. Dalej, na jeziorze znajduje się Wyspa Skalista. Zwraca ona uwagę dwoistą budową. Z jednej strony jej pobrzeże jest strome i skaliste, z drugiej to łagodna, piaszczysta plaża. Właśnie ta strona przyciąga turystów, którzy często urządzają sobie na niej biwak. Kolejną wyspą jest Wyspa Mała, nazywana też Zajęczą. Swoja nazwę zawdzięcza rozmiarowi, bo linia brzegowa ma łącznie niecałe 400 metrów. Wyspa ma łagodne piaszczyste brzegi. Od czasu do czasu na Jeziorze Solińskim pojawia się jeszcze jedna wyspa – stąd jej nazwa- Wyspa Okresowa. Jest ona szczytem góry zatopionej podczas tworzenia zbiornika w 1968 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>