Walory górskiego klimatu w Zieleńcu

Ziemia Kłodzka to istny raj dla miłośników pieszych wędrówek, sportów zimowych czy też wojaży rowerowych. Dodatkowo jest tu sporo interesujących zabytków otoczonych malowniczymi krajobrazami. Jednym z ciekawszych miejsc na tym obszarze jest niewątpliwie Zieleniec i to właśnie on jest bohaterem tego artykułu. Jeszcze jakiś czas temu był wsią, lecz aktualnie jest integralną częścią Dusznik-Zdroju. Stąd też udając się do Dusznik nie można pominąć tego zimowego kurortu i odwrotnie zresztą też. Sprawę ułatwia chociażby turystyczna kolejka łącząca część miejską z Zieleńcem.

Większości turystów Zieleniec jednoznacznie kojarzy się z zimowymi sportami i jest to całkiem trafne spostrzeżenie, gdyż śnieg utrzymuje się tutaj przez przeszło 150 dni w roku. Jest tutaj całkiem sprawnie zorganizowana infrastruktura narciarska, co objawia się w liczbie przeszło 30 wyciągów. Część z tras jest oświetlona i tym samym można szusować także i nocą. Żyje się tu nie tylko nartami, bo popularny jest tu też i snowboard. U podnóża stoków rozwinięta jest stojąca na wysokim poziomie propozycja noclegowa (noclegi ➾ Zieleniec), kawiarnie, restauracje, a nawet i dyskoteki. Zieleniec ceni sobie również zawody psich zaprzęgów i to z międzynarodową obsadą.

Należy pamiętać, iż ten kurort tętni życiem nie tylko w zimie. Unikalny alpejski mikroklimat ściąga tutaj całe rzesze sportowców i tym samym podczas górskich wędrówek można napotkać na przygotowujących się do zawodów piłkarzy, bokserów i wielu innych. Okres wakacyjny to również czas na maraton w kolarstwie górskim. W czasie lata noclegi wspaniale sprawdzą się jako baza o charakterze wypadowym nie tylko w Góry Orlickie, lecz również usytuowanie nieopodal Góry Bystrzyckie. Dla wielu kuszący może być też wypad na czeską stronę, gdyż znajduje się tam słynne schronisko „Masarykova Chata”. Schodząc w dół w stronę Dusznik warto poznać Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, gdyż jest tam okazja do zobaczenia roślinności typowej dla syberyjskiej tundry. Rezerwat oglądajmy jednak tylko na wyznaczonych trasach, bo grząski grunt może nas łatwo wciągnąć. Zieleniec to w końcu coś znacznie więcej niż tylko wyśmienity teren do zimowych szaleństw na nartach. Otaczające go tereny kryją wiele interesujących widoków i miejsc wartych naszych odwiedzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>