Szczecin – wodne oblicze miasta

Województwa znajdujące się na Pomorzu odnotowują coraz większy ruch turystyczny – tu informacje o Białogórze. Nie inaczej jest w województwie zachodniopomorskim i jego stolicy – Szczecinie. Jedną z atrakcji miasta jest Jezioro Szmaragdowe (więcej: https://pl.wikipedia.org/). Ma ono charakterystyczną, zielonkawą barwę. Wydobywano tu kredę wapienną na potrzeby miejscowej cementowni. W 1925 roku doszło do wypadku. Wyrobisko zostało gwałtownie zalane przez wodę. Zginęło kilku robotników. Na dnie nowo powstałego zbiornika, ponad 18 metrów pod lustrem wody znajdują się zatopione maszyny i narzędzia. Obecnie tereny jeziora w żaden sposób nie przypominają o kopalnianej przeszłości. Brzegi porosły gęste bukowe lasy, a wokół zbiornika poprowadzono ścieżki turystyczne. Są one intensywnie użytkowane przez mieszkańców miasta i turystów. Nieopodal znajduje się zajazd Szmaragd.

Następne niespodzianki tego miejsca to betonowy wiadukt. Jest on czymś w rodzaju bramy do dawnego niemieckiego stanowiska artylerii przeciwlotniczej. Schron ten mógł pomieścić nawet do 350 osób. Obecnie obiekt zamieszkiwany jest przez nietoperze, dlatego w okresie od października do kwietnia zwiedzenie jest niemożliwe. Prawdopodobne jest, że w okolicy znajdują się inne zabudowania militarne.

Kolejną wodną – jak przystało na region Pomorza – atrakcją jest Jezioro Dąbie. Kiedyś, w zamierzchłych czasach było ono zatoką Bałtyku. Naturalne procesy utworzyły mierzeję oddzielającą zbiornik od otwartego morza. Obecnie jezioro jest jednym z największych w Polsce – ma 56 kilometrów kwadratowych powierzchni. Dziś jest jedynym w naszym państwie jeziorem, do którego wpływają statki pełnomorskie. Nie przeszkadza w tym dość mała głębokość akwenu wynosząca około trzech metrów. Na dnie jeziora znajduje się przeniesiony tam wrak betonowego statku Ulrich Finsterwelde. Wystaje częściowo ponad lustro wody i stanowi sztuczną wyspę dla wodnego ptactwa.

Baza noclegowa miasta nie pozostawia powodów do narzekań. Miasto słynie z licznych opcji wypoczynkowych (zbiór: ) oferujących pełen zakres udogodnień, wchodzącym w cenę noclegu. W centrum miasta, w jednym ze szczecińskich parków znajduje się Park Hotel. To idealna propozycja dla osób ceniących sobie spokój, ciszę i możliwość obcowania z przyrodą. Nad bulwarami znajduje się Hotel Focus Szczecin. W okolicach głównego dworca kolejowego umiejscowione są hotele Victoria, Ibis i Novotel.

6 komentarzy

 1. Marzanna

  Szczecin ma rzeczywiście sporo atrakcji, każdy znajdzie coś ciekawego, ale te propozycje na nocleg to chyba nieco drogie?

  Odpowiedz
 2. eWa

  @Marzanna cena noclegu zależna jest (jak wszędzie) od standardu obiektu. Zamiast hotelu zawsze możesz poszukać miejsca w kwaterach prywatnych, których w Szczecinie nie brakuje.

  Odpowiedz
 3. wiosełka

  Każde miejsce będzie dobre po męczącym dniu pełnym atrakcji :)

  Odpowiedz
 4. merida_waleczna

  Jezioro Szmaragdowe to jedne z piękniejszych atrakcji tego regionu, bardzo urokliwe i piękne miejsce

  Odpowiedz
 5. Gienia

  Wczasy marzenie! Noclegi zarezerwowane, jedziemy już za miesiąc :)

  Odpowiedz
 6. Elżbieta i Roman

  Szczecin jest piękny. Pozostawił w naszych sercach bardzo miłe wspomnienia. Polecamy serdecznie. Elżbieta i Roman

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>