Na spotkanie z Czarną Damą z Leska

Lesko jest niezbyt dużym miastem, jego liczba mieszkańców nie przekracza 6 tysięcy osób. Miasto samo w sobie stanowi Bramę do Bieszczad – za jego granicami widoczne są nieskończone zalesione góry. Lesko leży na brzegu rzeki San, której wody słyną z czystości oraz z obfitości w ryby. Okolica jest więc rajem dla wędkarzy. Z miastem wiąże się niesamowicie bogata historia, którą tworzyły nie tylko znamienite rody polskie ale i żydowskie. Na każdym kroku można napotkać na pamiątki po dawnej świetności Leska. Lokalna baza noclegowa nie jest oblężona przez turystów, więc przyjezdni mają szansę na zwiedzanie zabytków w kameralnej atmosferze.

Wczasy w Lesku mogą być wspaniałą bazą wypadową w Bieszczady. Miasto obfituje w hotele i pensjonaty, gdzie każdy dobierze sobie kwatery wedle swoich upodobań.

Wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że współczesne tereny miasta były zamieszkiwane w czasach prehistorycznych. Ludzkość była tu od zarania dziejów, dlatego też nie należy się dziwić mieszczaninowi sanockiemu o imieniu Filip, że zachwyciła go okolica i postanowił położyć tu kamień węgielny pod budowę miasta. Pierwsze oficjalne wzmianki pochodzą z 1436 roku. Wiadome jest, że Filip zrzekł się władzy i przekazał ją w ręce Jana Kmity. Od tego momentu ma miejsce bardzo szybki rozwój miasta.

Kmitowie nadali Lesku prawa miejskie, herb Szreniawa i krzyż maltański i prawo magdeburskie. Król Kazimierz Jagiellończyk dodał kolejne przywileje, które dotyczyły możliwości organizowania jarmarków i targów. Miasto nabrało charakteru handlowego, nic więc dziwnego, że było tak popularne wśród Żydów.

Ród Kmitów wybudował zamek, który miał chronić majętny szlak handlowy kończący się u Węgrów. Przechodził on niestety przez rozmaite dzieje losu, bardzo ucierpiał podczas II wojny światowej i tego, co dokonali w nim Sowieci. Obecnie jest odrestaurowany, ale nie ma już pierwotnego stylu późnogotyckiego, zresztą przez różnych właścicieli był przebudowywany. Krąży po nim Czarna Dama, mająca być duchem tragicznie zmarłej w pożarze Anny Kmity. Obecnie zamek spełnia misję Gliwickiej Izby Turystycznej.

W Lesku funkcjonowała Gmina Żydowska. Synagoga powstała około roku 1725, chociaż mówi się, że Żydzi mieszkali tutaj jeszcze zanim pojawiły się pierwsze oficjalne dokumenty na temat Leska. Synagoga stała się ofiarą niszczycielskich działań hitlerowskich wojsk. Odbudowano ją – obecnie jest w niej Muzeum Żydów Galicji oraz galeria sztuki. Znajduje się tu także cmentarz żydowski – jest to jedna z najstarszych nekropolii żydowskich w Europie, pierwsza macewa pochodzi z 1548 roku.

1 komentarz

  1. Jarek

    Bieszczady są piękne, jest tam tyle szlaków pieszych i rowerowych, chce się wracać!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>