Kulturalny Kazimierz Dolny

To co warto napisać o Kazimierzu to fakt iż odbywa się w tym mieście wiele imprez kulturalnych takich jak: Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwal Filmu i Sztuki ,,Dwa Brzegi’’, który w tym roku będzie obchodzony po raz 10. Polega on na wyświetlaniu filmów różnych niekomercyjnych reżyserów z różnych krajów. Nazwa dwa brzegi odnosi się do faktu iż w festiwalu biorą udział dwa miasta nad brzegami Wisły jeden to Kazimierz, a drugi to Janów, do którego dostać możemy się promem kursującym z brzegów Kazimierza.

Inne wydarzenia warte uwagi odbywające się w mieście to: Letnie Wieczory Muzyczne, Dni Wisły, Święto Jesieni, Jarmark Świąteczny, Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Dla ciekawych, co kryje ziemia warte uwagi jest Muzeum Nadwiślańskie, w którym zaobserwować możemy różnego typu skały, skamieniałości, sztukę archeologiczną i etnograficzną. Ekspozycje mieszczą się w zabytkowych budowlach, takich jak spichlerz zbożowy Mikołaja Przybyły, Kamienica Celejowska, Willa pod Wiewiórką, zamek i dwór w Janowcu, czy pałac Czartoryskich w Puławach. By wziąć udział we wszystkich wydarzeniach i odwiedzić wyżej wspomniane miejsca koniecznie należy przyjechać na dłużej. To łączy się z koniecznością znalezienia miejsca noclegowego. W Kazimierzu Dolnym nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ baza noclegowa jest bardzo szeroka i zróżnicowana, ale to jeszcze nie koniec atrakcji tego wyjątkowego miejsca.

Na szczególną uwagę przy omawianiu atrakcji Kazimierza zasługuje zapomniany często przez wszystkich Czarnolas, który winien się nam kojarzyć ze znanym pisarzem Janem Kochanowskim, który właśnie w tej miejscowości urodził się i tworzył. W miejscu, gdzie znajdowała się Jego posiadłość obecnie stoi neogotycka kaplica oraz okalający go park. Na miejscu słynnej z opowiadań poety lipy stoi upamiętniający obelisk. Wracając do Kazimierza, będąc na rynku koniecznie trzeba spróbować koguta z ciasta, powąchać macierzankę na Górze Trzech Krzyży, które zostały postawione w 1708 roku i miały na celu upamiętnienie epidemii cholery, która miała miejsce na tych ziemiach. Na górze rośnie kilka ciekawych i chronionych okazów roślin. Widok z góry mimo licznych drzew i krzewów zamiera dech w piersiach, co powoduje, że jest rok w rok bardzo licznie odwiedzana przez kazimierskich turystów. Plusem jest fakt, iż góra nie jest wysoka, a dojście do niej prowadzi schodami, co ułatwia wspinaczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>