Krzyżowa – dziwne zjawiska i uroki przyrody

Beskid Żywiecki to nie tylko wspaniała przyroda, która o każdej porze roku przyciąga turystów i sportowców korzystających z dobrze przygotowanych tras narciarskich na szczytach tego pasma. To także legendy i dziwne zjawiska związane z jednym z najsłynniejszych i najwyższych szczytów w Beskidzie Żywieckim – Babią Górą.

Co zwiedzać niedaleko Krzyżowej?
Wyprawa na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego wymaga przygotowania i dobrej pogody, bo często pojawiają się tutaj zaskakujące zjawiska meteorologiczne: zmiany temperatury i wilgotności. Szczyt niemal zawsze jest zamglony, nic więc dziwnego, że wokół niego narosło mnóstwo legend i opowieści ludowych. Według niektórych Babia Góra, nazywana także Diabelnikiem, była siedzibą szatana, a kamienie na szczycie to pozostałości po jego zamku. Oczywiście nie obyło się także bez opowieści o zlotach czarownic zapraszanych tutaj przez księcia ciemności na sabaty. Inne legendy opowiadają o zamieszkującej górę olbrzymce i kamieniach, które były śmieciami wyrzucanymi przez nią za dom. Nic więc dziwnego, że szczyt przyciąga ciekawskich do dzisiaj, choć współcześnie głównie ze względu na oszałamiające widoki rozciągające się z Babiej Góry. Można tutaj dostać się kilkoma szlakami: zielony prowadzi z Zawoi Markowej, czerwony z Markowych Szczawin przez Przełęcz Brona lub żółty – najtrudniejszy i tylko dla doświadczonych turystów – prowadzący z Markowych Szczawin przez tzw. Perć Akademików.

Jeśli nie kusi nas zdobywanie szczytu Babiej Góry, warto w okolicy Krzyżowej i Korbielowa odwiedzić najwyższy beskidzki wodospad w Sopotni Wielkiej. Woda spada z wysokości 10 metrów pod lekkim nachyleniem, dzięki czemu widok na ten pomnik przyrody górskiej jest wyjątkowo efektowny.

Obie wycieczki szlakiem naturalnych ciekawostek Beskidu Żywieckiego można odbyć korzystając z bazy noclegowej [więcej: Krzyżowa aktualne noclegi], przygotowanej w Krzyżowej. Znajdziemy tutaj nie tylko schroniska PTTK, ale też przyjemne i komfortowe gościńce oraz kwatery prywatne, prowadzone najczęściej przez gospodarzy zakochanych w terenie Beskidu i chętnie polecających dogodny dojazd lub przekazujących praktyczne wskazówki dotyczące okolicznych atrakcji. Warto skorzystać z tych porad przy planowaniu swoich wypraw, dzięki temu mamy szansę naprawdę poczuć atmosferę górskiej przygody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>