Kościół Pokoju w Świdnicy – Dolny Śląsk

Niewiele osób wie o tym, jak ważnym ośrodkiem miejskim przez wieki była Świdnica. Historyczne znaczenie miasta spowodowało, iż posiada ono bardzo wiele cennych zabytków zarówno architektury sakralnej, jak i mieszczańsko-przemysłowej.

Jednym z najważniejszych obiektów jest wzniesiony w systemie szachulcowym Kościół Pokoju z 1657 roku, który obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zniszczenia w czasie II wojny światowej ogarnęły większość Polski, przez co niestety utraciliśmy wiele architektonicznych perełek. Na całe szczęście Świdnica zachowała drugi co do wielkości zespół zabytkowej architektury na Dolnym Śląsku, dlatego rezerwujący tu noclegi turyści mogą cieszyć oko wybornymi budynkami. Będąc tu nawet na krótko należy koniecznie odwiedzić zabytkowy Kościół Pokoju wybudowany ze względu na porozumienia traktatu westfalskiego z 1648 roku, kończącego wojnę trzydziestoletnią między protestanckimi państwami I Rzeszy wspieranymi przez inne państwa europejskie a katolicką dynastią Habsburgów. Obecnie obiekt należy do kościoła ewangelicko-augsburskiego. Świątynia w Świdnicy została zbudowana w systemie szachulcowym, czyli specjalnym wykonawstwie ściany szkieletowej drewnianej wypełnionej gliną z sieczką, trocinami lub wiórami. Kościół został skonstruowany na planie krzyża greckiego i może pomieścić na parterze i czterech piętrach empor nawet około 7,5 tysiąca wiernych. Pasjonaci sztuki, których baza noclegowa mieści się w miejscowości, mogą podziwiać stropy kościoła ozdobione malowidłami pochodzącymi z lat 1694-1696. Są one dziełem dwóch malarzy pochodzenia świdnickiego (Chrystian Sussenbach i Chrystian Kolitschk) i pokazują sceny biblijne z objawienia św. Jana. Warto spojrzeć dokładnie także na barokową ambonę autorstwa Gotfrieda Augusta Hoffmanna. Wykonana w 1729 roku jest zdobiona scenami pokazującymi zesłanie Ducha Świętego, wydarzeniami z Golgoty i Raju. Ponadto na balustradzie można zauważyć nawiązanie do trzech cnót głównych jakimi są wiara, nadzieja i miłość. Zwracając się ku ołtarzowi można zobaczyć niewielką płaskorzeźbę Hoffmanna przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę. Dodatkowo znajdują się tu też sceny przedstawiające chrzest Chrystusa, postacie Mojżesza, Aarona i apostołów Piotra i Pawła. Na szczycie ołtarza stoi baranek z chorągwią.

Wybierając Świdnicę jako miejsce wypoczynku na pewno nie będziemy żałować. Znajduje się to rozbudowana baza noclegowa (Świdnica – noclegi spis), dzięki której z pewnością znajdziemy odpowiadające nam miejsca do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>