Co zobaczymy w Łodzi?

Miasto jakim jest Łódź w porównaniu z innymi polskimi miastami nie powstała tak dawno, stąd też nie ma wyrafinowanej, długiej i burzliwej historii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_historii_%C5%81odzi). Mimo obecności na mapie już od XVI wieku, Łódź tak naprawdę stała się popularna na początku lat dwudziestych XIX wieku, kiedy to nabrała przemysłowego charakteru, dlatego też największe dzieła architektoniczne to daty po 1820 roku.
Mimo stosunkowo krótkiej historii jako popularne miasto, znajduje się w nim sporo obiektów i zabytków, które warto zobaczyć. W XIX wieku wznoszone budowle służyły jako miejsca noclegowe dla przyjezdnych przedsiębiorców. Tak zostało do dziś – w Łodzi jest bardzo dużo hoteli i dobrze rozwinięta sieć noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,lodz,0.html). Być może trudno w to uwierzyć, ale w mieście znajduje się ponad trzysta obiektów zabytkowych. Oczywiście większość z nich to wiek XIX i XX.
Co warto więc zobaczyć? Przede wszystkim warto odwiedzić barokowy plac Poznańskiego, którego część jest obecnie hotelem. W drugim końcu zabudować można zobaczyć stary młyn.
Każde miasto ma swoją flagowa ulicę, w tym mieście również możemy się przespacerować takową. Jest to ulica Piotrkowska. Jest bardzo atrakcyjna dla turystów ze względu na ciąg zabytków, które można tam podziwiać. Spacer ta ulicą to zajęcia na dłuższą chwilę ponieważ sam deptak ciągnie się przez prawie 5 kilometrów. Ulica Piotrkowska jest jedną z najdłuższych ulic o charakterze turystycznym w Europie. Znajdują się w niej restauracje, hotele, miejsca noclegowa, bary oraz dyskoteki.
Bardzo ciekawą propozycja do zwiedzenia jest muzeum kinematografii. Niegdyś budynek należał do przedsiębiorcy Scheiblera. Budynek brał udział w kręceniu wielu polskich produkcji filmowych takich jak np. Lalka. Nieopodal założono szkołę filmową, więc oczywistą sprawą było, że powstanie tutaj również muzeum kinematografii. Wszyscy, którzy kochają aktorstwo i film znajdą u dla siebie dosłownie wszystko. W muzeum znajdują się kamery używane na początku kinematografii, aparaty fotograficzne, rekwizyty i stroje używane przez aktorów w najsławniejszych polskich dzieł filmowych. W muzeum kinematografii w Łodzi organizowane są liczne festiwale filmowe młodych artystów amatorów. Organizowane są również warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz liczne wycieczki. Są tutaj również organizowane imprezy, w których prezentuje się filmy dokumentalne oraz fabularne, które prezentowane są przedpremierowo.

1 komentarz

  1. Art^Star

    Najpiękniejszy rynek na świecie. Bajkowe budynki i wiele miejsc z pysznym jedzeniem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>